گزارش خرابی لینک
لینک خراب شده را به ما اطلاع دهید تا اصلاح کنیم .
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اگر نسخه ی جدید منتشر شده به ما اطلاع دهید .
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
آخرین آموزش های اندرویدی :
ads ads
اطلاعیه های سایت

۱۸ / مرداد / ۱۳۹۵
بازدید : 118
نظرات : 0 دیدگاه
نویسنده : admin
موضوعات : کتاب

علی اکبر علیه السلام بنا بر قول مشهور، وى بزرگ‏ترين فرزند امام حسين عليه السلام است كه در كربلا به شهادت رسيد. «۱» مادرش ليلى، دختر ابى مُرّة بن عُروة بن مَسعود ثَقفى «۲» است. «۳» برخى نام مادر او را آمنه نوشته‏ اند. «۴»

در تاريخ ولادت او اختلاف است. ابوالفرج مى‏ نويسد كه او در زمان خلافت عثمان زاده شد ولى از سال ولادتش نام نمى‏ برد. «۵» صاحب اعيان الشيعه سال ولادت او را ۳۵ يا ۴۱ هجرى نوشته است «۶» و علّامه مقرم، ولادت او را در يازدهم شعبان سال ۳۳ هجرى، مى‏ داند. «۷»
نظر به اختلاف در تاريخ ولادت على ‏اكبر درباره سن او به هنگام شهادت نيز اختلاف است. ابن ‏شهرآشوب مى ‏نويسد كه او هنگام شهادت هجده سال داشت و سپس نقل مى‏ كند كه ۲۵ سال هم گفته ‏اند. «۸» شيخ مفيد، سنّ او را نوزده سال مى‏ داند «۹» و علّامه مقرم مى ‏نويسد كه وى در كربلا [قريب به‏] ۲۷ سال داشت. «۱۰»
مشهور است كه على‏ اكبر عليه السلام از امام سجاد عليه السلام بزرگ‏تر بوده است «۱۱» و بسيارى از مورخان از او با لقب الاكبر، ياد كرده‏ اند. «۱۲» ولى شيخ طوسى لقب او را الاصغر، ذكر كرده و او را در شمار اصحاب امام حسين عليه السلام آورده است. «۱۳»
كنيه ‏اش ابوالحسن است «۱۴» و به نوشته محدث قمى از برخى روايات و زيارتنامه‏ ها، برمى‏ آيد كه او ازدواج كرده و داراى فرزندانى نيز بوده است. «۱۵»
على ‏اكبر عليه السلام در شكل و شمايل و خلق و خو، شبيه‏ ترين مردم به رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم بود و منش و رفتارش، اخلاق پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم را در خاطره‏ ها زنده مى ‏كرد و هرگاه اهل بيت عليهم السلام مشتاق ديدار جدشان رسول اللَّه صلى الله عليه و آله و سلم مى‏ شدند، به چهره او مى ‏نگريستند. «۱۶»
او جوانى عالم، وارسته، رشيد و شجاع بود و از صفات انسانى و سجاياى اخلاقى والايى برخوردار بود. در زيارت‏نامه حضرتش آمده است:
سلام بر تو اى بسيار راستگوى درستكار! اى [انسان‏] پاك و پاكيزه! اى دوست مقرَّب [خدا]! … چه گرامى است مقام تو! و چه شرافتمندانه بود بازگشت تو [به سوى او]! گواهى مى‏ دهم كه خداوند از كوششت [در راه خود] قدردانى كرد و پاداشت را افزون ساخت و تو را به كنگره رفيع شرف رسانيد. و در غرفه ‏هاى عالى [بهشت‏] جاى داد.همچنان كه از پيش بر تو منّت نهاد و تو را از اهل بيتى قرار داد كه رجس و پليدى را از آنان دور كرد و از آلودگى‏ها كاملًا پاكشان ساخت.«۱۷»

پی نوشت ها:

۱٫ اعیان الشیعه ،ج۸،ص۲۰۶،مقاتل الطالبین ،ص۸۰،دارالمعرفه

۲٫عروه بن مسعود و فرزندش ابومره هر دو از صحابه رسول خدا صلی الله علیه و آله بودند. عروه یکی از مردان بزرگی است که مشرکان قریش درباره او گفته اند (زخرف،۳۱)
او در نهم هجری اسلام آورد و قوم خود را نیز هب اسلام دعوت کرد ولی با مخالفت آنان روبرو شد و سرانجام  در حال گفتن اذان به شهادت رسیدنفس المهوم،ص۲۷۸؛علی اکبر علیه الاسلام،مقرم،صص۱۵-۱۶
۳٫ مقاتل الطالبین ،ص۸۰،دارالمعرفه
۴٫نسب قریش،ص۵۷
۵٫مقاتل الطالبین،ص۸۱،دارالمعرفه
۶٫اعیان الشیعه ،ج۸،ص۲۰۶
۷٫مقتل الحسین ،مقرم،ص۳۱۸،مکتبه البصیرتی
۸٫مناقب ،ج۴،ص۱۱۸٫
۹٫الارشاد،ص۲۳۸،مکتبه البصیرتی
۱۰٫مقتل الحسین ،مقرم،ص۳۱۸،مکتبه البصیرتی
۱۱٫ اعیان الشیعه ،ج۸،ص۲۰۶٫
۱۲٫ علی الاکبر،مقرم،ص۱۸-۱۹
۱۳٫رجال طوسی،ص۷۶
۱۴٫کامل الزیارات ،ص۴۱۶٫
۱۵٫ نفس المهوم ،ص۲۸۵-۲۸۶
۱۶٫اعیان الشیعه ،ج۸،ص۲۰۷-۲۰۶
۱۷٫مفاتیح الجنان ،ص۷۱٫۳٫منبع: پژوهشی پیرامون شهدای کربلا، جمعی از نویسندگان مرکز تحقیقات اسلامی، یاقوت، ۱۳۸۱،صص۲۶۳-۲۶۴٫

تنظیم کننده : فرزانه صفائی

راستی سایت را در کانال تلگرام دانلود نایاب با کلیک بر اینجا دنبال کنید ♥
ads
جعبه ی دانلود
Download box
گزارش خرابی لینک گزارش نسخه جدید
درباره ی نویسنده
About author
admin

admin 20220 نوشته در دانلود نایاب دارد.

مشاهده تمام پست های

نظرات
Comments

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)
تبلیغات
کانال تلگرام