گزارش خرابی لینک
لینک خراب شده را به ما اطلاع دهید تا اصلاح کنیم .
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اگر نسخه ی جدید منتشر شده به ما اطلاع دهید .
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
آخرین آموزش های اندرویدی :
ads ads
اطلاعیه های سایت

بررسي مقايسه اي فراوري كانسار هاي كروميت دار با روشهاي ثقلي و فلوتاسيون و ليچينگ
۰۷ / مرداد / ۱۳۹۶
بازدید : 110
نظرات : 0 دیدگاه
نویسنده : admin
موضوعات : نرم افزار

فرمت :WORD                                                     تعداد صفحه :۲۲۹

فهرست مطا لب

 

۱

 

 

۹۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۰۱

عنوان                                                                                         صفحه

 

فصل ۱

مطالب واطلاعات كلي در مورد كروميت

فصل ۲

فرآوري مجدد با طله هاي كروميت

۱-۲ مقدمه

۲-۲ روش آزما يشگاهي

۳-۲ نتايج وبحث در مورد موضوع

۴-۲ نتيجه گيري

فصل ۳

استخراج با حلال اسيد سولفوريك از كروميت غليظ تركي

۱-۳ مقدمه

۲-۳ مواد لازم براي شروع به كار

۳-۳ تشكيلات آزمايشگا هي و روش كار

۴-۳ نتايج به دست آمده و بحث

۵-۳ نتيجه گيري

فصل ۴                                                                              ۱۱۲

مقايسه مستقيم تحليل هاي اندازه مكانيكي و عددي كمي كروميت،فينلند

۱-۴ مقدمه

۱-۱-۴ مطالب كلي (نمونه هاومحدوده ها )

۲-۱-۴ كار برد تجزيه الكترودينا ميكي

۲-۴ تجزيه هاي اندازه غرباني كروميت در سنگ معدن شكسته

۱-۲-۴ غربال كردن مكانيكي و تجزيه هاي اندازه غربالي

۲-۲-۴ تفكيك مايعات به وسيله سنگين و تجزيه غلظت كروميت اندازه غربالي

۳-۴ تجزيه هاي اندازه تصويري كروميت در غلظت وسنگ معدن

۱-۳-۴ تجزيه ها ي تصويري وذرات

۲-۳-۴ غلطت كروميت

۳-۳-۴ كروميت در سنگ معدن نشكسته

۴-۴ مقايسه

۵-۴ نتيجه گيري

 

 

 

فصل ۵                                                                                    ۱۲۴

اثرات نوع كف كننده وارتفاع كف بر عملكرد شناور سازي كروميت در سنگ معدن

۱-۵ مقدمه

۲-۵ جزئيات آزمايشگاهي

۳-۵ نتايج و بحث

۴-۵ نتيجه گيري

فصل ششم                                                                                ۱۴۷

احياي كروميت در حضور سيال سيلسيي

۱-۶ مقدمه

۲-۶ نتايج وروش كار تجربي

۳-۶ جنبش ها ي احيا

۴-۶ نتيجه گيري

فصل اول

مطالب و اطلاعات كلي در مورد كروميت

 

كاني كروميت تا پيش از سال ۱۷۶۶ به نام « سرب قرمز» شناخته مي‌شد. در سال ۱۷۶۱، johann Gottlob Lehmann دريافت که يک کاني قرمز نارنجي در کوههاي اورال وجود دارد که او آن را سرب قرمز سيبرين Siberian ناميد
در سال ۱۷۷۰، Peter Simon PallaS مکان مشابه Lehmann را ديد و يک کاني سرب قرمز رنگ را يافت که خواص خيلي مفيدي را مانند رنگ ها در نقاشي داشت
در سال ۱۷۹۷، Nicolas-Louis Vauquelin شيميدان فرانسوي براي اولين بار عنصر كرم (Cr) و نمونه هاي کانسنگ کروکوئيت را در يکي از معادن طلاي سيبري نخستين کاني کروم دار کشف شد و کروکوائيت با ترکيبPbCrO4 نامگذاري شد. او قادر بود که اکسيد کروم CrO3 را از اختلاط کروکوئيت با اسيد هيدروکلريک بدست آورد
او متوجه شد كه كاني كروميت به فرمول شيميايي ۴PbCro، محتوي اكسيد يك فلز ناشناخته تا آن زمان مي‌باشد، از آنجائي كه تركيبات كروم اكثراً داراي رنگه‌هاي گوناگون از قبيل قرمز، زرد، آبي روشن و… مي‌باشد، واگولين با درك اين امر نام كروم را از لغت يوناني كروما (Chroma) به معني رنگ براي اين عناصر اقتباس نمود
اگر چه كروم علاوه بر كروميت در مواد معدني ديگري نيز يافت مي‌شود، اما كروميت تنها منبع تجاري آن تلقي مي‌شود. يك سال بعد از شناسايي عنصر كروم توسط Vauquelinدر سال ۱۷۹۸، در كوههاي اورال شوروي سابق كانسنگ كروميت كشف شد.
وي همچنين کشف نمود که مي توان کروم فلزي را بوسيله حرارت دادن اکسيد در کوره زغال چوب بدست مي آورندهمچنين وي آثار کروم در جواهرات قيمتي مانند ياقوت يا زمرد را تشخيص داد.

در طول دهه ۱۸۰۰ کروم عمدتاً به صورت جزء سازنده رنگ ها استفاده مي شد اما حالا عمدتاً (۸۵% آن) براي آلياژهاي فلزي مصرف مي شوند و باقي مانده در صنعت شيمي، صنايع نسوز و ذوب آهن استفاده مي شود.

از آن زمان تا سال ۱۸۲۷ ميلاكي كروميت حاصل از سلسله جبال اورال شوروي سابق تنها مركز عمده عرضه كروميت جهان محسوب مي‌شد وبيشتر مورد مصارف شيميايي قرار مي‌گرفت. كشف كروميت در مريلند در سال ۱۸۲۷ و متعاقب آن در ايالات پنسيلوانيا و ويرجينيا و همچنين كشف و توسعه كانسارهاي عظيم كروميت در تركيه در سال ۱۸۶۰، شوروي سابق را از صدر فهرست توليد كنندگان كروميت در جهان خارج ساخت، اين ماده معدني تا اوايل سال ۱۹۰۰ ميلادي عمدتاً براي صنايع شيميايي مصرف مي‌گرديد ولي از آن پس به طور وسيع در مصارف توليدات متالورژي و نيز آجرهاي نسوز به كار رفت
براي اولين بار در سال ۱۹۱۳، فلز كروم در صنعت توليد فولاد ضد زنگ به كار برده شد، پس از آن اين عنصر در جامعه صنعتي موقعيت استراتژيك يافته و تقريباً در دهه، توليد سالانه كروميت دو برابر شده است، به طوري كه امروزه با ذخيره ۳۶۰۰ ميليون تن، در جهان ميزان توليد ساليانه آن به ۷/۱۳ ميليون تن در سال ۲۰۰۰ رسيده است
کلارک (G. L. Clark) و آللي (A. Ally) در سال ۱۹۳۲ نمونه هاي زيادي از کروميت هاي بوشولد، رودزيا، کوبا و يونان را بطريقه شيميايي تجزيه کرده اند. در اين نمونه ها مقدار Cr2O3 بين ۳۳ تا ۵۳ درصد متغير بوده است. اين دو نفر نشان داده اند که پارامتر شبکه کروميت با پائين آمدن مقدار درصد Al2O3 در ترکيب جسم از ۱۷۹/۸ آنگستروم تا ۲۸۵/۸ آنگستروم تغيير مي کند.

هفتاد نمونه از کروميت هاي شمال و جنوب ايران نيز در سال ۱۳۴۱ مورد تجزيه شيميائي قرار گرفته است، مقدار Cr2O3 در اين نمونه ها بين ۴۸ درصد تا ۶۳ درصد متغير بوده است، ضمنا مقدار a (پارامتر شبکه ايبراي نمونه اي با ۱۲/۶۱ درصد Cr2O3 به مقياس ۲۸۲۷/۸ آنگستروم محاسبه شده است.

كانه كروم يعني كروميت به طوركلي در سنگ‌هاي اولترابازيك (هارزبورژيت، پريدوتيت، دونيت. گابرو، نوريت و پيروكسنيت ) با ويژگي‌هاي فوق الذكر متمركز مي‌شود و در واقع تركيب آن تابع سنگهاي اطراف آن ميباشد، هر چقدر مقدار اوليوين در سنگ بيشتر باشد، مقدار ۳O2Cr نيز در تركيب كروميت بيشتر خواهد بود به لحاظ ساخت، بخشي از كروميت به صورت اتومورف وقسمتي نيز به صورت گزنومورف مي‌باشد، قطر دانه‌هاي آن بين ۲/۰ تا ۱۰ ميليمتر (mm) است، اين بلورها اكثراً ريز و كوچكتر از ۲ ميليمتر (mm) هستند و غالباً در سنگ‌هاي حاوي پيروكسن يافت مي‌شوند، بلورهاي گزنومورف غالباً دانه بندي منظمي دارند.

بافت اوليه كروميت به ساخت اوليه و منشاء آن بستگي دارد و به همين جهت هم كروميت با بافت‌هاي متنوعي مشخص مي‌گردد و بر اين اساس كرميت از لحاظ بافت به دو دسته كلي، بافت نامنظم (در آن دانه‌هاي كروميت بدون تبعيت از جهت خاص در داخل سنگهاي ميزبان قرار مي‌گيرد) و بافت منظم (دانه‌هاي كروميت تحت تأثير عواملي خاص در جهت مشخصي متمركز و به اشكال مختلف ديده مي‌شود) تقسيم مي‌شوند، كه در ادامه به مشخصات چند نمونه از بافت‌هاي كروميت خواهيم پرداخت.

بافت نواري :

معرف نوعي بافت منظم است كه در آن لايه‌ها يا نوارهاي كروميت با بخش‌هاي سرپانتين و اليوين به طور متناوب قرار گرفته اند، در اين كانسنگ نسبت مقدار كروميت به سيليكات متغير است.

بافت پوست پلنگي :

اين بافت از تجمع دانه‌هاي كروميت تشكيل مي‌شود كه در آن بلورهاي زيادي از كروميت ديده مي‌شود، بخشي از اتومورف و قسمتي نيز گزنومورف است، تجمع دانه‌ها در بخشي از آن به شكل كروي و در قسمتي نيز بيضوي استدرشتي دانه‌ها بين ۳ تا ۳۰ ميليمتر (mm) متغير است.

بافت كوكاد :

اين بافت شامل يك هسته كروي كروميت است كه حول آنرا پوسته سرپانتيني فراگرفته و بعد از آن مجدداً حاشيه ديگري قرار گرفته كه داراي بلورهاي ريز زيادي از كروميت است.

البته مي‌توان به بافت‌هاي ديگري از قبيل بافت افشان، توده اي و متراكم نيز اشاره نمود، به عنوان مثال در منطقه افيوليتي سبزوار، بافت كروميت‌ها بيشتر از نوع متراكم بوده، ولي در بعضي از رخنمون‌ها بافت پوست پلنگي نيز ديده مي‌شود كه در عمق اين بافت به بافت متراكم تغيير مي‌يابد، بافت پوست پلنگي و نواري بيشتر در توده‌هاي تيپ لايه اي اين منطقه و همچنين ساير مناطق از جمله فارياب و اسفندقه در جنوب ايران مشهود است
لازم به ذكر است گهگاهي اوقات دانه‌هاي كروميت تحت فشارهاي تكنونيكي خرد شده اند كه به اين فرم شكستگي‌ها در دانه‌هاي كروميت، شكستگي‌هاي كاتاكلاستيك گفته مي‌شود
كروم به صورت فرعي در كاني هايي مانند وزوويانيت، ديوپسيد، تورمالين، گرونا، ميكا و كلريت نيز وجود دارند، اما بايد توجه داشت كه كاني اصلي فلز كروم، كروميت است.

کروميت

کروميت تنها کاني کروم دار است و فرمول کروميت را بصورت FeO,Cr2O3 يا FeCr2O4 و يا فرمول ترکيبي(Mg,Fe2+)(Cr,Al,Fe3+)2O4 نشان داده اند. در برخي نمونه هاي کروميت نيز عناصر روي، نيکل، منگنز، تيتانيوم و واناديوم به مقدار کم تشخيص داده شده است. ميزان Cr2O3 در کروميت هاي تجاري بين ۲۵ تا ۶۵ درصد متغير مي باشد.

اين کاني به صورت نيمه شفاف تا کدر بوده و رنگ آن در نور انعکاسي سياه با جلاي نيمه فلزي و به صورت بلورهاي نيمه شکل دار و درهم مشاهده مي شود.
ترکيبات ساده تري از کروميت مشخص شده اند که عبارتست از:
فروکروميت FeCr2O4، پيکرو کروميت يا منيزيو کروميت MgCr2O4، اسپينل MgAl2O4، هرسينيت FeAl2O4، منيزيوفريت MgFe2O4 و مانيتيت FeFe2O4.
کروميت و تمام ترکيبات ساده فوق در سيستم کوبيک و رده هگزاکيز اکتاهدرال متبلورمي شود و از نظر ساختمان به گروه اسپينل تعلق دارند
کانسارهاي کروميت با وجود تنوع اشکال آن همواره در داخل سنگهاي آذرين قليايي تا بسيار قليايي تشکيل مي شود. سنگهاي آذرين مزبور فاقد کوارتز و فلدسپاتهاي آلکالن بوده، از نظر ترکيبات گوگردي نيز بسيار فقير است. مقدار سيليس اين سنگها از ۴۵ درصد کمتر است. ترکيب کاني شناسي آنها در درجه اول از اوليوين، ارتوپيروکسن ها و کلينوپيروکسن ها تشکيل يافته است. در بعضي از آنها آمفيبول و فلدسپاتهاي قليايي نيز وجود دارد.


راستی سایت را در کانال تلگرام دانلود نایاب با کلیک بر اینجا دنبال کنید ♥
برچسب‌ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ads
جعبه ی دانلود
Download box
گزارش خرابی لینک گزارش نسخه جدید
درباره ی نویسنده
About author
admin

admin 20243 نوشته در دانلود نایاب دارد.

مشاهده تمام پست های

نظرات
Comments

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)
تبلیغات
کانال تلگرام