گزارش خرابی لینک
لینک خراب شده را به ما اطلاع دهید تا اصلاح کنیم .
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اگر نسخه ی جدید منتشر شده به ما اطلاع دهید .
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
آخرین آموزش های اندرویدی :
ads ads
اطلاعیه های سایت

پروژه كارآموزي بازار بزرگ اکباتان
۲۶ / مرداد / ۱۳۹۶
بازدید : 19
نظرات : 0 دیدگاه
نویسنده : admin
موضوعات : نرم افزار

فرمت : WORD                                                                                  تعداد صفحه :۲۷

اولین مرحله در ساخت یک بنای مسکونی طراحی وکشیدن نقشه های اولیه یا فاز۰ که این امر را مهندس معمار انجام می دهد و کلیه تفکرات خود در مورد پروژه را در طراحی خود پیاده می کند . در مناطق شهری شهرداری آن شهر آیین نامه هایی را تعیین می کنند که کلیه ساختمان ها باید از آیین نامه ها پیروی کنند. بنای اصلی این در تمامی نقاط شهر واحد است ولی در برخی جزئیات در مناطق مختلف شهرداری متفاوت است. این آیین نامه ها مربوط می شود به: عرض وطول پله ها و راه پله  عرض درها ارتفاع پنجره های زیر زمین  و…

یک طراح علاوه بر خود باید این آیین نامه ها را نیز در طراحی خود اضافه کند یعنی طراحی خود را بر اساس این آیین نامه ها انجام دهد.

 

ارسال نقشه های فاز۰ به شهرداری برای اخذ تاید شهرداری

آیین نامه های شهرداری به صورت برخی بخش نامه ها در دسترس عموم می باشد پس از طراحی  و اتمام نقشه های فاز۰ برای اطمینان از تایید شدن آن ها توسط شهرداری آن ها را به شهرداری ارسال میکنند تا تایید شوند.

 

تهیه نقشه های سازه

برای ساخت یک بنا نیاز به بدست آوردن اطلاعاتی از قبیل مشخصات سقف فونداسیون و… است. این نقشه ها از طریق مهندس محاسب بدست می آید و به صورت نقشه های سازه در اختیار قرار می گیرد در بدست آوردن این نقشه ها مهندس محاسب با استفاده از اطلاعات اخذ شده از ساختمان (تعداد طبقات- تعداد ستون ها- فاصله ستون هاو…) و سایت پروژه ( آزمایش خاک-آب و هوای منطقه و…) و محاسبه نیروهای استاتیک و دینامیک به ساختمان میزان ضخامت ستون ها – سقف ها و … را تعیین می کند و به صورت نقشه های سازه به دفتر طراحی ارائه می دهد.

 

اخذ جواز ساخت

پس از تهیه نقشه های معماری آن ها به شهرداری ارسال می شوند تا جواز ساخت را اخذ کند. برای اخذ جواز ساخت می بایستی به ازای هر متر مربع زیر بنای ساختمان مبلغی را به شهرداری به عنوان مالیت ساخت پرداخت نمود.

 

بدست آوردن کلیه اطلاعات زمین و سایت

هم زمان با طی مراحل اداری اخذ جواز ساختمان شروع به تهیه نقشه های اجرایی می کنیم که این نقشه ها با استفاده از اطلاعات دقیق از پروژه تهیه می شود. این اطلاعات به رولوو کردن دقیق سایت پلان و بررسی همسایگی های سایت انجام می پذیرد . در رولوو کردن متراژ دقیق زمین و زاویه های آن را بدست می آوریم.

همچنین اطلاعاتی نیز از همسایگی ها نیز باید به دست آورد. اطلاعاتی از قبیل عمق فونداسون همسایگان و ارتفاع کل بنای همسایگان و… این اطلاعات به ما نشان میدهد که آیا  در هنگام گود برداری و احداث فونداسیون باید تمهیداتی برای جلو گیری کردن از رانش فونداسون همسایه دیده شود یا خیر. این تمهیدات عباراتند از تقویت فونداسیون همسایه زدن شمع و یا قرار دادن تیر و… البته باید خاطر نشان شد که در صورتی که فونداسیئن شما در عومق بیشتری از فونداسیون همسایه قرار داشته باشد خطر رانش فونداسیون وجود دارد در قیر این صورت تنها زدن شوع در زیر دیوارها کافی می باشد.

باید خاطر نشان شد که در اکثر پروژه ها علاوه بر کارکنان کارگاه همسایه های اطراف نیز بیمه می شوند تا از وارد شدن خسارات مالی احنمالی جلوگیری شود.

 

 

کاشی کاری ۳س
سنگ ۵س
گچ خاک و سفید کاری ۲س

 

 

 

تهیه نقشه های فاز نهایی یا اجرایی

پس از آمادهنقشه های سازه و به دست آوردن اطلاعات دقیق سایت و همینطور مصالح مصرفی به ناچار نقشه های معماری دست خوش تغییراتی می شود. که  این نقشه های معماری با وارد شدن این تغییرات کشیده میشوند تحت عنوان نقشه های اجرایی آماده ساخت می شوند.

در زیر برخی از موارد این تغییرات را ذکر می کنیم:

-در نقشه های فاز۰ دیوارها عمدتا دو دسته هستند دیوارهای بیرونی که ضخامت ۲۰ س دیوارهای داخلی با ضخامت ۱۰س این ضخامت ها با محاسبه حدودی ضخامت نازک کاری لحاظ شده است. ولی در اجرا دیوارهای بیرونی ۱۰س و دیوارهای داخلی دارای ۵س ضخامت آجر می باشند و باقی ضخامت بر حسب نوع نازک کاری لحاذ میشود که این نازک کاری به ضخامت ستون ها  نیز اضافه می شود در جدول زیر ضخامت نازک کاری های مختلف نوشته شده است:

به عنوان مثال دیواری که ضخامت ۵س آجر دارد وا یک طرفش کاشی کاری و طرف دیگرش سنگ است ۱۳س می شود.

-در نقشه های فاز۰ معماری به دلیل عدم محاسبه نما گاه مقداری ساختمان جلوتر از همسایه ها می آید ( حدود ۵س الی ۱۰س) لذا در نقشه های اجرائی با جا به جا کردن دیوارها و آکس های ستون ها ای مشکل نیز حل می شود.


راستی سایت را در کانال تلگرام دانلود نایاب با کلیک بر اینجا دنبال کنید ♥
ads
جعبه ی دانلود
Download box
گزارش خرابی لینک گزارش نسخه جدید
درباره ی نویسنده
About author
admin

admin 20219 نوشته در دانلود نایاب دارد.

مشاهده تمام پست های

نظرات
Comments

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)
تبلیغات
کانال تلگرام